Tarihçe

1968’den Günümüze

İbrahim Erdoğdu – 1956, Tophane

Kurucu:
İbrahim Erdoğdu

Temellerimiz İbrahim Erdoğdu tarafından “kundura levazımatı” ticareti yapmak üzere 1968 yılında İstanbul’un Çarşıkapı semtinde atıldı. İbrahim Bey babası Bayezid Erdoğdu’yu küçük yaştayken kaybeder ve kunduracılık mesleğini öğrenmek için 1944’te İstanbul’a yerleşir. Aslında İstanbul kunduracılarına 1800’lü yıllarda ustalık yapan, ismini de aldığı atası olan büyük dedesi Hafız İbrahim’in izinden giderek o da kunduracılık mesleğine gönül vermiştir.

Nesilden nesile aktarılan anektdotlara göre Hafız İbrahim Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü 1800’lü yıllarda kunduracılık yapmak için İstanbul’a Kayseri’nin Develi ilçesinin Zile kasabasından ilk giden Türk kunduracı çırağıdır. Bir süre “eskicilik” (ayakkabı tamirciliği) yaptıktan sonra, Karaköy’de bir dükkanda hazır ayakkabı satmaya başlar. Ancak, dönemin ahşap mimarisinin hakim olduğu İstanbul’da, Galata’da büyük bir yangın çıkar: 5 Haziran 1870’de gerçekleşen Büyük Beyoğlu Yangını. Hafız İbrahim Bey’in tüm dükkanı ve ayakkabıları Galata yangınında yanar. Yangın sonrasında Hafız İbrahim İstanbul’u terk edip köyüne döner. Onun yetiştirdiği kalfalar da ayrılıp eskici ve yenici dükkanı açmaya başlarlar. Beyoğlu ve çevresinde yetiştirdiği çıraklar, kalfa ve usta olunca kendileri de dükkan açıp köydeki hısım, akraba ve komşu çocuklarını yanlarına çırak olarak alırlar. Böylece köyün erkek çocuklarının yaklaşık %80’i kunduracılık mesleğini seçmiş olurlar.

Kurucumuz İbrahim Erdoğdu da çocukken atasının izinden giden bu yolculukta 1944-1968 yılları arasında eskicilik, yenicilik ve kavaflık mesleklerini icra eder. 1940’lı ve 50’li yıllarda Türkiye’de yaygın zanaatlardan biri olan eskicilik, ülke ekonomisinin toparlanmasıyla yerini yavaş yavaş ayakkabı üretimine, yeniciliğe, kavaflığa bırakacaktır. Bu doğrultuda gelişen ayakkabı imalat sektörünün yan sanayi tarafında yer almaya karar veren İbrahim Bey 1968 yılında Çarşıkapı’da 9 m²’lik bir dükkanda “çivicilik” olarak da nitelendirilen “kundura levazımatı” ticareti yapmaya başlar ve Erdoğdu’nun temelleri resmen bu dükkanda atılmış olur.

1968
İlk Dükkan

1968 yılında, İstanbul Çarşıkapı'da İbrahim Erdoğdu tarafından 9m²'lik bir dükkanda temelleri atılan Erdoğdu, resmen bu tarihte ticari faaliyetine başlar.

1983
İlk Şube

1980'li yıllarda sektörün Çarşıkapı'dan Gedikpaşa'ya doğru genişlemesi ile birlikte ilk şubemiz 1983 yılında Gedikpaşa Kadırga Hamamı Sokak'ta faaliyete geçer.

1990
Gedikpaşa Merkez Bina

1989'da inşasına başlanan Gedikpaşa Merkez Binası 1990 yılında hizmet vermeye başlar.

1994
İlk Şirket

90'lı yıllarda SSCB'nin dağılmasının ardından, sektörün ivme kazanması ve ülke ekonomisinin istikrarı doğrultusunda, Erdoğdu Ayakkabı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kurulur. 

1996
Zeytinburnu Şube

İhracat pazarı genişleyen, ve bu doğrultuda Gedikpaşa dışına çıkan üreticilerin ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermek amacıyla 1996 yılında Zeytinburnu Şubesi satış ve dağıtım noktası olarak faaliyete başlar.

1998
Aymakoop ve Organize Sanayi Bölgesi

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınmakta olan müşterilerine hizmet vermek adına 1998 yılında Aymakoop Şubeleri faaliyete geçer.

2000
Güngören Şube
Türk ayakkabı sektörünün nabzını tutan Gedikpaşa ve İkitelli bölgelerinde faaliyetine aralıksız devam eden Şirket, 2000 yılında Güngören şubesini de bünyesine katarak çizgisini yükseltir.
2000
Dış Ticaret

90'lı yılların sonunda sektörün küresel arenada daha kaliteli ürünlerle rekabet etmesi gerekliliği gerçeği ortaya çıkar ve bu platformda yol haritasını değiştiren Erdoğdu, İtalya, İspanya, Portekiz, Slovenya, A.B.D. gibi ülkelerden konusunda dünya markası olan firmalarla yaptığı anlaşmalar sonucu genel temsilcilikler alarak dünya markalarının Türkiye Distribütörlüğü hizmetini sektöre sunar.

2002
Güngören Merkez Bina

Stratejik açıdan önem kazanan Güngören bölgesinde yatırımlarına devam eden şirket, bu bölgede kendi binasını şirket merkezi ve showroom olarak hizmete sokar.

2007
Aykosan Şube

Erdoğdu, 2007 yılında İkitelli Aykosan'da bulunan işyerini depo ve lojistik merkezi olarak faaliyete geçirir.

2008
Erbil Ortopedik Taban

Erbil Ortopedik Taban Sanayi İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi kurularak fusspet üretimine başlanır.

2014
Erteks Suni Deri

Erteks Suni Deri İthalat İhracat ve Limited Şirketi İstanbul Güngören'de kurulur.

2016
Erdoğdu Group Genel Merkezi

Erdoğdu grup şirketlerinin tüm yönetim ve operasyon süreçlerinin bir araya geldiği Genel Merkez Binası Esenyurt'ta faaliyete başlar.

Mesajlaşmaya başla
Yardıma ihtiyacınız mı var?
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?